niedziela, 1 grudnia 2013

Mocznik (Urea)

Mocznik w kosmetyce


Dlaczego tak go lubię?


Jednym z najmodniejszych składników w kosmetyce stał się ostatnimi czasy mocznik. To prawdziwy hit wśród produktów do pielęgnacji skóry suchej. Ten biały, krystaliczny i bezzapachowy proszek na potrzeby kosmetyki produkowany jest w laboratoriach. Mimo specyficznej nazwy warto go polubić, aby móc cieszyć się miękką i gładką skórą.
To jeden z lepszych składników nawilżających w kosmetyce – wchodzi w skład NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę. Działa higroskopijnie - przyciąga wodę, zatrzymuje ją i nie pozwala wyparować. Po aplikacji kosmetyku z mocznikiem o stężeniu mniejszym niż 10% twoja skóra stanie się gładka, miękka i nawilżona. Ponadto mocznik zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej, co ułatwia składnikom aktywnym wnikanie w głębsze warstwy skóry.
Mocznik, którego stężenie przekracza 10% ma przede wszystkim działanie złuszczające. Reguluje rogowacenie naskórka i zmiękcza skórę. Warto nakładać go na miejsca, które bardzo często są przesuszone i nieładne – łokcie, kolana czy suche, zrogowaciałe czy popękane pięty.
Składnik ten znajduje się często w produktach specjalistycznych, których głównym celem jest wspomaganie leczenia problemów skórnych takich jak np. nadmierne rogowacenie mieszków, chronicznie przesuszona skóra czy okresowa suchość skóry – przykładowo przy leczeniu trądziku, przyjmowaniu sterydów, łuszczycy.
W składnikach kosmetyku szukaj tajemniczej nazwy Urea – jeśli jest na początku składu możesz liczyć na dobre nawilżenie.Nie podrażnia i nie uczula.Dobry dla osób z alergiami.Działa przeciw bakteryjnie i przeciwzapalnie. Nadaje się idealnie do skóry głowy gdyż pomaga w walce z łupieżem. 
Polecany  mam po ciąży polecany jest na rozstępy, ponieważ pobudza syntezę kolagenu i nowych komórek i lipidów, które są odpowiedzialne za ochronę naszej skóry przed utratą wody, więc nie dojść,że sam nawilża do jeszcze pobudza nasz organizmy do utrzymywania wody w skórze.Polecany do stosowania po depilacji,gdyż włoski po depilacji nie wrastają w skórę.
Polecany do skóry dojrzałej, osób które przechodzą menopauzę, systematycznie stosowany pomaga w walce ze zmarszczkami.
Ciekawostki:
- Z uwagi na niestabilność mocznika w obecności wody, występuje on zwykle w połączeniu z kwasem mlekowym lub jego solami (np. mleczanem sodu)
- Mocznik ma właściwości higroskopijne, czyli wiąże wodę w naskórku i zapobiega jej nadmiernemu parowaniu
- Tonik z 10% mocznika wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego jest wykorzystywany w leczeniu trądziku
- Mocznik ma postać bezzapachowego, białego proszku. Może być stosowany nawet przez alergików, gdyż nie powoduje podrażnień (a nawet je łagodzi).
Synonimy moczniku: Urea,karbonylodiamid, Carbamide, Carbamimidic acid, Carbonyldiamide, Isourea, Pseudourea, Urea-13C, Ureaphil, Ureophil, Urevert, Carbonyl Diamine, component of Artra Ashy Skin Cream, Alphadrate, Ultra Mide, Urepearl, Mocovina.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz